EN | PL
Niewidoczny montaż Corianu na OVO Wrocław

Niewidoczny montaż Corianu na OVO Wrocław

Corian przyjechał do Polski z Turcji. Tu jest obrabiany specjalną maszyną, jedyną taką w kraju. Montaż jest skomplikowany – polega na łączeniu płyt o różnych kształtach – ale niewidoczny. To złożony proces i jedno z największych wyzwań dla budowniczych.

 

Corian uwydatni zaokrąglony kształt OVO Wrocław. Ten bardzo trwały i estetyczny materiał został wyprodukowany w Turcji, w jednej z czterech fabryk firmy DuPont. Przypłynął statkiem najpierw do centrum dystrybucyjnego w Belgii, a stąd w 12 partiach przyjechał do Polski. Tutaj jest też obrabiany.

Firma montująca Corian specjalnie na potrzeby elewacji OVO kupiła ploter frezarski 5D (obecnie największy w Polsce). Proces przygotowania paneli elewacyjnych dla OVO Wrocław jest skomplikowany. Najpierw Corian jest podgrzewany do temperatury 160-170 st. C, wtedy robi się plastyczny, co pozwala na utworzenie różnych kształtów. To tzw. termoformowanie w dwóch płaszczyznach. Następnie corianowe płyty wycina się przy pomocy plotera. Ze względu na obłe i nieregularne kształty wycięcie płyt stanowi duże wyzwanie.

Gotowy materiał transportowany jest na budowę. Na budynku najpierw montowana jest podkonstrukcja, na którą następnie nakładany jest Corian – część po części, jak klocki. Mocowanie nie jest widoczne z zewnątrz, stąd nazwa montaż niewidoczny. Corian pokrywa już ponad 70% elewacji OVO Wrocław. Docelowo zajmie powierzchnię 5500 mkw.

 

Corian to jedyny w swoim rodzaju materiał. Został wynaleziony przez firmę DuPont w 1967 roku i od tamtej pory różni producenci starali się odtworzyć jego niezwykłą formę i właściwości, ale nigdy nie zbliżyli się do jakości oryginału. Przepis na materiał jest pilnie strzeżony jak przepis na coca-colę.

Wiadomo, że materiał składa się w ok. 1/3 z żywicy akrylowej i w ok. 2/3 z minerałów naturalnych. Jest ekologiczny, a przy tym wytrzymały, gładki i łatwy w czyszczeniu. Trudno go porównać do innych znanych materiałów budowlanych.

Corian charakteryzuje wszechstronność. Można go stosować zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Tworzyć meble, oświetlenie, panele dotykowe, a także śmiałą architekturę budynków, osiągając niemal dowolne kształty. Jego potencjał zostanie w pełni wykorzystany w OVO Wrocław – corianowe elementy będą płynnie przenikały do wnętrz budynku – zgodnie z ideą nowoczesności i spójności OVO Wrocław.

Wideo Galeria Kontakt Szukaj apartamentu