EN | PL
Boom na biura we Wrocławiu

Boom na biura we Wrocławiu

We Wrocławiu deweloperzy na potęgę inwestują w budowę powierzchni biurowych. Wśród ośrodków regionalnych stolica Dolnego Śląska rozwija się pod tym względem najdynamiczniej. Powstają tu pojedyncze budynki, duże kompleksy biurowe czy inwestycje mixed-use, jak OVO Wrocław. Ile kosztuje wynajem, a ile bardzo rzadko oferowana sprzedaż?

 

Przez 10 lat nowoczesna powierzchnia biurowa w Polsce powiększyła się dwukrotnie – z 2,7 mln do 7,14 mln mkw. – ocenia międzynarodowa firma doradcza Knight Frank. Z ośrodków regionalnych najszybciej rośnie Kraków i Wrocław (prym nieustannie wiedzie Warszawa).

Jednak to stolica Dolnego Śląska posiada największy wolumen powierzchni w trakcie realizacji, czyli najszybciej rośnie. W ciągu najbliższego roku przybędzie ponad 100 tys. mkw. biur, w czym swój udział ma także OVO. Wrocław posiada wszelkie atuty, żeby przyciągnąć inwestorów.

 

Chętnie realizowane są budynki mixed-use, szczególnie w segmencie premium. W jednym obiekcie łączą wiele funkcji, zapewniając niezbędne usługi i to na najwyższym poziomie. Obok biur funkcjonują apartamenty, hotel, restauracje, kawiarnie, klub fitness czy lokale handlowo-usługowe. Najlepszy przykład? OVO Wrocław. Kryteriami wyboru dla firmy wciąż jest przede wszystkim cena i lokalizacja, ale dodatkowe usługi i standard odgrywają coraz większą rolę.

- Biura najwyższej klasy cieszą się popytem. Takie powierzchnie mogą być traktowane jako siedziba własnej firmy, ale równie dobrze jako produkt buy-to-let, czyli do wynajmowania. Wybór odpowiedniej lokalizacji i budynku daje szansę na stabilne dochody – mówi Krzysztof Jabłoński z Iglica Nieruchomości. – Deweloperzy nieczęsto oferują biura na sprzedaż, a w segmencie premium to wyjątkowa rzadkość.

Większość powierzchni biurowej we Wrocławiu jest przeznaczona na wynajem, a zaledwie 9% na sprzedaż - tak jest w OVO Wrocław. Firmy są więc raczej skazane na wynajmowanie. Ile muszą za to płacić? Cena zależy od bliskości centrum, a także usług dodatkowych. We Wrocławiu miesięczne stawki czynszów w III kwartale 2014 roku w obiektach klasy A wynosiły 13-16 euro/mkw., w budynkach klasy B 10-13 euro/mkw. Wynajem lokalu o powierzchni 500 mkw. może więc kosztować nawet 32,5 tys. zł miesięcznie. Przy takiej stawce warto rozważyć kupno biura.

Wideo Galeria Kontakt Szukaj apartamentu