EN | PL
Rok dużych inwestycji

Rok dużych inwestycji

W 2014 roku ruszy wiele dużych, ciekawych i oczekiwanych inwestycji. W Warszawie wystartuje budowa osiedla mieszkaniowego Central Park i dwóch dużych galerii handlowych, we Wrocławiu - multitunkcjonalnego hotelu szacowanego na ćwierć miliarda złotych. W gronie ważnych projektów przeznaczonych do realizacji w tym roku znalazły się również te, które do tej pory miały mniej szczęścia - między innymi projekt energetyczny o wartości 11,6 mld zł. a podstawie projektów wpisanych do bazy serwisu KompasInwestycji.pl przygotowaliśmy zestawienie największych i najciekawszych inwestycji, których realizacja ma się rozpocząć w roku 2014. Wzięliśmy pod uwagę przedsięwzięcia budowlane na etapach od projektowania, poprzez wybór, aż do wyłonienia Generalnego Wykonawcy. W dalszej części tekstu prezentujemy najbardziej perspektywiczne sektory budownictwa, wraz z prognozą ich rozwoju w najbliższych latach.

Central Park w Warszawie

W sektorze mieszkaniowym znaczącym projektem jest Central Park Ursynów, budowa jednego z największych od kilkunastu lat osiedli w południowej części Warszawy. Wartość inwestycji Marvipol Property, spółki należącej do grupy giełdowego dewelopera, mieści się w przedziale 100-500 mln zł. Sama umowa sprzedaży prawa użytkowania wieczystego 11,1 ha gruntu, na którym wyrośnie Central Park Ursynów, opiewała na kwotę 141 mln zł netto. Docelowo przy ul. Kłobuckiej 8 powstaną 23 budynki, łącznie ponad 2,5 tys. mieszkań. Budowa całego osiedla ma potrwać od pięciu do siedmiu lat.

W pierwszej fazie inwestycji powstanie 5 budynków z 855 mieszkaniami o łącznej powierzchni użytkowej wynoszącej 44,5 tys. m2. Oddanie do użytkowania pierwszego etapu kompleksu przewidziane jest na koniec roku 2015. Projekt powstał w ścisłej współpracy z władzami Ursynowa, w ramach jego realizacji na koszt inwestora powstanie m.in. ogólnodostępna infrastruktura drogowa, która zostanie nieodpłatnie przekazana dzielnicy. W momencie przygotowania niniejszego tekstu inwestycja znajduje się nadal w fazie wyboru Generalnego Wykonawcy. Inwestor zakłada, że budowa i sprzedaż pierwszego etapu projektu rozpocznie się w pierwszym kwartale roku 2014.

Pechowy wieżowiec...

Spośród inwestycji biurowych, które czekają na realizację, warto wskazać dwa duże projekty o wartości powyżej 1 mld zł. Pierwszy z nich to warszawski projekt Chmielna Tower o wysokości 130 metrów, oferujący około 40 tys. m2. powierzchni biurowej. Inwestorem jest Kulczyk Holding. Drugi - inwestycja Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce - wyrośnie również w centrum Warszawy. W pierwszym etapie powstanie pięciokondygnacyjny budynek, w którym znajdzie się siedziba TSKŻ oraz Teatr Żydowski. W drugiej fazie zaplanowano dwudziestoośmiokon-dygnacyjny biurowiec.

Oba projekty są na etapie projektowania i ze względu na ogromną skalę inwestycji trudno przewidzieć, czy ich realizacja rozpocznie się w tym roku. Niewykluczone, że na wbicie pierwszej łopaty trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Coraz bardziej realna staje się przebudowa dwudziestoczte-ropiętrowego „szkieletom" w Krakowie, biurowo-hotelowy projekt Tre-iMorfa Tower przy ul. Lubomirskiego 4 o wartości ok. 500 mln zł. Realizacja prac pierwotnego obiektu rozpoczęła się w roku 1975, cztery lata później została przerwana z powodu kryzysu. Wygląda na to, że po kilkunastu nieudanych próbach poprzedników ukończenie budowy powinno się udać obecnemu inwestorowi. Spółka TreiMorfa deklaruje, że przełamie złą passę, i zapowiada, że prace budowlane rozpoczną się latem 2014 roku. Szkielet ma zostać zaadaptowany na obiekt biu-rowo-hotelowo-apartamentowy. Powstała wizja wieżowca z elewacją ze stali i szkła. Na jego szczycie wieża zostanie zwieńczona przeszklonym i iluminowanym nocą lampionem, w którym znajdzie się ogólnodostępna część gastronomiczna wraz z otwartym tarasem widokowym. W podziemiach budynku powstanie dwukondygnacyjny garaż na blisko 300 miejsc. Obok wieżowca ma stanąć niższy, czterdziestometrowy budynek.

...i szpital

Szczęścia nie ma również jedno z największych przedsięwzięć w Małopolsce, warta ponad 1 mld zł budowa Szpitala Uniwersyteckiego UJ, który ma stanąć w krakowskiej dzielnicy Prokocim. Projekt inwestycji powstał w 2006 roku. Przez kilka lat jej rozpoczęcie blokowali ekolodzy, następnie pojawił się problem z częścią finansowania, które miała zapewnić uczelnia. Ministerstwo zdrowia przeznaczyło na budowę prawie 800 mln zł dotacji. Dzięki temu Uniwersytet Jagielloński rozpoczął poszukiwanie firm, które zaprojektują i wybudują nowy kompleks. Przeprowadzono już spotkanie poświęcone rozpoczęciu tzw. dialogu konkurencyjnego. Swoje oferty złożyło pięć konsorcjów firm, na czele których stoją Budimex, Karmar, SPPD, Warbud, OHL oraz spółka Dragados. Wyłoniony wykonawca poprowadzi cały proces budowlany. W ramach inwestycji powstanie miejsce dla klinik, 24 sal operacyjnych oraz szpitala z 925 łóżkami. Obiekt ma posiadać zaplecze dydaktyczne, wielokondygnacyjny garaż, lądowisko dla helikopterów oraz parking. Budowa szpitala uniwersyteckiego w Prokocimiu potrwa pięć lat.

Urośnie powierzchnia handlowa

Jednym z największych projektów w sektorze handlowym jest stołeczna inwestycja Globe Trade Centre - Galeria Wilanów. Warto dodać, że GTC ma planach realizację w Warszawie również centrum handlowego Galeria Białołęka. Oba projekty są w końcowych stadiach prac poprzedzających rozpoczęcie budowy. Galeria Wilanów powstanie na działce o powierzchni 7,5 ha, obiekt będzie dysponował ok. 80 tys. m2 powierzchni handlowej do wynajęcia netto. W pierwszej fazie projektu powstanie 60 tys. m2 powierzchni do wynajęcia netto, a koszt jej realizacji szacowany jest na 160 mln euro. W ramach inwestycji ma zostać przebudowana infrastruktura drogowa wokół obiektu, same zmiany komunikacyjne będą kosztować ok. 60 mln zł. Drugie planowane centrum handlowe powstanie na działce o powierzchni 4,9 ha na Białołęce, w północnej części Warszawy. W obiekcie znajdzie się ok. 60 tys. m2 powierzchni do wynajęcia netto, przy czym spółka rozważa możliwość realizacji projektu w dwóch fazach (45 tys. oraz 15 tys. m2). GTC zakłada że Galeria Białołęka zostanie otwarta w roku 2015, a jej odpowiedniczka w Wilanowie - rok później.

Multifunkcjonalny hotel

W stolicy Dolnego Śląska, u zbiegu ulic Traugutta, Krasińskiego i Podwale, powstanie OVO Wrocław. Inwestorem obiektu, którego całkowity koszt wynosi 260 mln zł, jest wchodząca w skład Star Group Poland spółka Wings Properties. W dziewię-ciokondygnacyjnym budynku powstanie pięciogwiazdkowy hotel pod marką DoubleTree by Hilton, który będzie mieścił się na pięciu poziomach i obejmie 200 luksusowych pokoi, zaplecze konferencyjne oraz salę balową. Na trzech kondygnacjach znajdzie się część biurowa, handlowa i 140 apartamentów w strefie mieszkalnej. Projekt architektoniczny inwestycji wyszedł z pracowni Gottesman-Szmelcman Architectu-re. Inwestycja uzyskała pełne finansowanie. Obecnie inwestor prowadzi negocjacje z czterema potencjalnymi wykonawcami. Do końca stycznia 2014 roku prawdopodobnie zostanie wyłoniona firma, która zrealizuje projekt. Budowa obiektu potrwa 24 miesiące.

Opole jednak opłacalne

W tym roku dojdzie do skutku budowa dwóch nowych bloków energetycznych na terenie Elektrowni Opole. Dotychczas była wstrzymana ze względu na niską opłacalność przedsięwzięcia. W grudniu 2013 roku PGE Polska Grupa Energetyczna poinformowała, że zarząd spółki zależnej - PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna - podpisał z Rafako, Polimex-Mostostal i Mostostal Warszawa, tworzącymi konsorcjum generalnego wykonawcy, przy udziale Alstom Power, porozumienie dotyczące umowy na budowę bloków 5 i 6 w Elektrowni Opole. Na jego mocy wydanie polecenia rozpoczęcia prac generalnemu wykonawcy nastąpi 31 stycznia 2014 roku, a budowa roz-

Galena Wilanów

OVO Apartments pocznie się 1 lutego 2014 roku. Bloki nr 5 i 6, o mocy 900 MW każdy, powstaną w formule EPC (Engineering, Procurement, Construction - projektowanie, dostawa, budowa, rozruch, przekazanie do eksploatacji, serwis w okresie gwarancyjnym). Wartość inwestycji to 11,6 mld zł. Zawarta z konsorcjum generalnego wykonawcy umowa z lutego 2012 roku przewiduje, że blok nr 5 powstanie w ciągu 54 miesięcy od daty wystawienia polecenia rozpoczęcia prac, natomiast blok nr 6 zostanie zrealizowany w 62 miesiące od tego terminu. Nowe bloki w Elektrowni Opole będą spełniać wszystkie krajowe i unijne normy z zakresu ochrony środowiska.

Na nowych torach

Na rok 2014 zaplanowano rozpoczęcie modernizacji linii kolejowej nr 8 Warszawa - Radom. W pierwszym etapie zostanie przeprowadzona rewitalizacja stacji Radom (jako uzupełnienie zakończonego przez PKP gruntownego remontu dworca) oraz odcinka Warszawa Okęcie - Warka. Wartość inwestycji wynosi ok. 1,5 mld zł. Jak zapewniają PKP PLK, remont stacji Radom rozpocznie się na początku 2014 roku. Zgodnie z przyjętymi harmonogramami pierwsi pracownicy firm wykonawczych wejdą na plac budowy w pierwszym kwartale. W Radomiu zmodernizowany zostanie tunel dla pieszych pomiędzy Placem Dworcowym a ul. Domagalskiego. Od strony ul. Domagalskiego zostanie przeprowadzony remont schodów. Zmienią się pero- ny, pojawią się na nich nowe wiaty, ławki oraz tablice informacyjne. Prace te zakończą się w pierwszym kwartale 2015 roku. Drugi etap modernizacji linii kolejowej nr 8 Warszawa - Radom zostanie przeprowadzony na odcinku między Warką a Radomiem. Oprócz modernizacji istniejącej linii, powstanie na tym odcinku drugi tor, dzięki czemu będzie możliwe uruchomienie większej liczby pociągów.

21 chętnych

Jednym z większych drogowych projektów 2014 roku (wartość w przedziale 100 mln-500 mln zł) ma być budowa szesnastokilometrowego odcinka drogi ekspresowej S5 Poznań -Wrocław od poznańskiego węzła autostradowego Głuchowo do Wron-czyna. Jak podała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, chęć wykonania inwestycji zgłosiło 21 firm. Po zakończeniu pierwszego etapu przetargu - wstępnej kwalifikacji - GDDKiA zaprosi wybranych wykonawców do składania ofert cenowych. Poza ceną na wybór wykonawcy będą miały wpływ termin realizacji i okres gwarancji. Wyłonienie wykonawcy, podpisanie umowy oraz rozpoczęcie prac przewidziane jest na trzeci kwartał 2014 roku. W ramach umowy wykonawca wybuduje drogę ekspresową S5 o długości około 16 km, w tym dwie jezdnie po dwa pasy ruchu oraz pasy awaryjne, 3 węzły drogowe, 17 obiektów inżynierskich, Miejsca Obsługi Podróżnych, drogi publiczne uzupełniające istniejącą sieć dróg, a także drogi serwisowe służące do obsługi terenów przyległych do drogi S5. Trasa ma być gotowa w 2017 roku.

Polskie drogi

Choć podczas realizacji inwestycji drogowych wiele firm znalazło się „na zakręcie", to nie można zaprzeczyć, że sektor ten ma nadal potencjał. Jak widać na przytoczonym powyżej przykładzie odcinka S5, nie brakuje chętnych do budowy polskich dróg. W październiku 2013 roku Rada Ministrów przyjęła zmianę do realizowanego Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015 - załącznik nr 6. Dzięki temu możliwe stało się ogłoszenie przetargów na obwodnice o łącznej długości 150 km. Będą one realizowane w nowej perspektywie finansowej 2014-2020. Lista inwestycji ujętych w załączniku 6 obejmuje budowę obwodnic Bełchatowa, Brodnicy, Inowrocławia, Wielunia, Ostrowa Wielkopolskiego, Jarocina, Góry Kalwarii, Olsztyna, Kłodzka, Nysy, Kościerzyny oraz Sanoka. Na ich realizację zarezerwowano środki w wysokości ok. 4,7 mld zł.

Podczas debaty na temat inwestycji w nowej perspektywie finansowej UE 2014-2020, która odbyła się pod koniec października 2013 r., wiceminister infrastruktury i rozwoju Zbigniew Rynasiewicz zapewnił, że rozpoczęły się już prace nad nowym programem budowy dróg krajowych, który ma uwzględniać zapisy Dokumentu Implementacyjnego do Strategii Rozwoju Transportu. Integralną częścią nowego programu będą również inwestycje wpisane już do załączników 5 i 6 do PBDK. - Zgodnie z ustaleniami z Komisją Europejską chcemy dokończyć sieć dróg ekspresowych i powiązać ją z siecią autostrad - chodzi o drogi S3, S5, S6, S7, S8, S17, S19 i S61 - powiedział wiceminister Zbigniew Rynasiewicz. Jak podkreślił, do roku 2020 ma być w Polsce ponad 2,8 tys. km sieci dróg ekspresowych i około 1,8 tys. km autostrad.

Nowa energia

W odróżnieniu od kontraktów drogowych, ocenianych przez wykonawców jako niskomarżowe, projekty energetyczne postrzegane są jako dochodowe i bezpieczne. Kołem napędowym w tym sektorze mają być inwestycje związane z dystrybucją energetyczną. Z planów rozwoju uzgodnionych z Urzędem Regulacji Energetyki wynika, że w roku 2013 tego typu projekty szacowane są na kwotę 6,25 mld zł, natomiast w 2014 roku mają pochłonąć 7,46 mld zl. Podczas seminarium eksperckiego poświęconego projektom z sektora energii prezes PSE Henryk Majchrzak zaznaczył, że zaczyna maleć potencjał budowy nowych jednostek węglowych i gazowo-paro-wych, a inwestorzy odstępują od realizacji nowych bloków o mocy około 3700 MW z uwagi na brak ekonomicznej opłacalności inwestycji. Z kolei realizacja projektów w energetyce wiatrowej jest uzależniana od wysokości wsparcia finansowego. Henryk Majchrzak podkreślił również, że kluczowy wpływ na plany rozbudowy sieci przesyłowej mają zamierzenia inwestycyjne w sektorze wytwórczym. Plany inwestycyjne PSE w zakresie rozwoju sieci przesyłowej przewidują nakłady ok. 23 mld zl w okresie do 2025 roku, z czego 8-9 mld zł w latach 2013-2017. Do 2025 roku spółka zamierza zbudować około 4,6 tys. km nowych torów linii 400 kV, zmodernizować istniejące linie 400 i 220 kV o długości około 2,5 tys. km, wybudować 17 nowych obiektów stacyjnych oraz poddać modernizacji 21 istniejących stacji i rozdzielni.

Linia kolejowa 131 Kludna-Poddębice

Inwestycje kolejowe

Rynek kolejowy jest postrzegany jako perspektywiczny, dla wielu firm staje się kluczowym. Pod koniec 2013 roku PKP PLK rozpoczęły kolejny etap przygotowań do inwestycji finansowanych z budżetu UE na lata 2014-2020. Na liście projektów znajduje się kilkadziesiąt pozycji. Inwestor wkrótce ogłosi przetargi na opracowanie studiów wykonalności dla 16 zadań inwestycyjnych, w przypadku których roboty budowlane wystartują pod koniec roku 2015 i w latach późniejszych.

Wśród 16 studiów wykonalności znalazły się odcinki Kutno - Toruń Główny, Ełk - Korsze (wraz z elektryfikacją), Łódź Kaliska - Zduńska Wola - Ostrów Wielkopolski, a także Skawina - Sucha Beskidzka - Chabówka - Zakopane (wraz z budową łącznicy w Suchej Beskidzkiej) czy Opole Groszowice - Jelcz - Wrocław Brochów. Osobno (w ramach zadania POIiŚ 7.1-87) przygotowana zostanie dokumentacja przedprojektowa dla prac na linii kolejowej nr 202 na odcinku Gdynia Chylonia - Słupsk. Jak zapowiada PKP PLK, w perspektywie budżetowej 2014-2020 kompleksowo zostanie również rozwiązany problem stanu technicznego infrastruktury kolejowego dostępu do portów morskich. Analizy niezbędne do wykonania tych prac obejmują linie do portów w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu.

Trendy na rynku biurowym - W Warszawie w aktywnej budowie pozostaje aktualnie ponad 600 tys. m2 nowoczesnej powierzchni biurowej. Z naszych analiz wynika, że w całym 2014 r. całkowita nowa podaż osiągnie wartość ok. 290 tys. m2, z czego ok. 30% jest już objęte umowami przednajmu. Do wolumenu nowej podaży w 2014 roku dołączą dodatkowo dwa budynki - Moniuszki Tower i Spectrum (dawna Twarda Tower) znajdujące się w Centrum Warszawy i aktualnie przechodzące generalny remont, dzięki któremu zostaną dostosowane do wymagań rynku - wylicza Mateusz Polkowski, Dyrektor w Dziale Badań Rynku i Doradztwa, Jones Lang LaSalle.

Z obliczeń Jones Lang LaSalle wynika, że w 2013 i 2014 roku na warszawski rynek trafi łącznie ponad 600 tys. m2 nowej powierzchni biurowej. - Rynek nie będzie w stanie szybko zaabsorbować tak dużej nowej podaży, dlatego też spodziewamy się dalszego wzrostu współczynnika powierzchni niewynajętej. W Warszawie będzie nadal odnotowywany wysoki popyt na biura, nie będzie on jednak w stanie równoważyć wolumenu nowych inwestycji oddawanych do użytku przez deweloperów. Dzięki temu rok 2014 będzie konkurencyjnym okresem pod kątem czynszów najmu, które pozostaną pod presją zniżkową - podkreśla Mateusz Polkowski. Jego zdaniem sytuacja będzie wyglądać podobnie na większości rynków biurowych poza Warszawą. - Nawet w Krakowie, w którym aktualnie stopa pustostanów jest bardzo niska, w perspektywie roku sytuacja zmieni się na korzyść najemców, którzy dzięki wysokiej aktywności budowlanej deweloperów będą mieli więcej opcji najmu dostępnych „od ręki" - zaznacza Mateusz Polkowski.

Wśród projektów planowanych do oddania w 2014 roku w Warszawie należy wymienić m.in. Atrium I, Gdański Business Centre, Eurocen-trum Office Complex, pierwszą fazę Warsaw Spire, Nimbus. Park Rozwoju I i Plac Małachowskiego.

Handel na Wschodzie - Polska pozostaje w gronie stabilnie rozwijających się liderów rynku nieruchomości handlowych w Europie. Całkowita powierzchnia handlowa w Polsce na koniec 2013 r. to 11,6 mln m2, z czego 8,4 mln m2 przypada na centra handlowe. W 2014 roku do użytku może zostać oddanych nawet do 600 tys. m2 powierzchni -szacuje Patrycja Dzikowska, Dyrektor w Dziale Badań i Doradztwa, Jones Lang LaSalle.

Wśród najważniejszych obiektów, których otwarcie planowane jest na rok 2014, należy wymienić Sukcesję w Łodzi, Atrium Felicity i Tarasy Zamkowe w Lublinie, Galerię Ju-rowiecką w Białymstoku, Galerię Warmińską w Olsztynie, Galerię S w Siedlcach, Galerię Piła czy Galerię Amber w Kaliszu. - Rok 2014 będzie czasem rozwoju oferty handlowej we wschodnich województwach - już teraz 40% powstającej powierzchni przypada na województwo lubelskie, podlaskie i warmińsko-mazurskie. W tych województwach powstaną nie tylko tradycyjne centra handlowe, lecz także centra wyprzedażowe. W budowie jest outlet w Lublinie, w Riałymstoku w planach są dwa obiekty. Centra wyprzedażowe zlokalizowane na tzw. ścianie wschodniej mogą liczyć na dużą grupę klientów zza naszej wschodniej granicy. Sytuacja taka jest obserwowana w już istniejących kompleksach handlowych - mówi Patrycja Dzikowska i zaznacza, że rok 2014 to również czas rozszerzania oferty handlowej w średnich i małych miastach. Na koniec 2013 roku w Polsce było w budowie ok. 580 tys. m2 powierzchni handlowej, z czego 55% w miastach poniżej 200 tys. mieszkańców.

Z kolei eksperci CBRE, firmy doradczej w sektorze nieruchomości komercyjnych, wskazują na widoczny trend rozbudowy istniejących centrów handlowych. Szereg obiektów tzw. pierwszej i drugiej generacji przechodzi obecnie modernizację, często związaną ze zmianą formuły i dodaniem nowych funkcji rozrywkowych. - Co roku zasoby nowoczesnych powierzchni handlowych rosną o ok. 5-7%. W roku 2013 będzie to 5%. Podobnych wyników spodziewamy się w latach 2014 i 2015, kiedy zasoby powinny zwiększać się o 7°/o rocznie. Jeśli chodzi o rozbudowę centrów handlowych, to w ten sposób powstaje aż 15% nowej powierzchni trafiającej na rynek - podsumowuje Magdalena Frątczak, Dyrektor w Dziale Powierzchni Handlowych, CBRE w Polsce.

Builder

Wideo Galeria Kontakt Szukaj apartamentu