EN | PL
20 wielkich inwestycji, które w dwa lata zmienią Wrocław

20 wielkich inwestycji, które w dwa lata zmienią Wrocław

Mimo wyraźnego zwolnienia tempa. Wrocław cały czas jest wielkim placem budowy. Plany urzędu miejskiego Przedsiębiorcy zaś mocno stawiają na budowę biurowców, których we Wrocławiu ciągle jest za mało

Mateusz Kokoszkiewicz

We Wrocławiu buduje się wyraźnie mniej niż w poprzednich latach. W planach nie ma też tak spektakularnych inwestycji jak miejski stadion, Autostradowa Obwodnica Wrocławia, Sky Tower czy remont Dworca Głównego. Skończyły się fundusze unijne z poprzedniej perspektywy budżetowej 2007-2013, a na nowe przyjdzie nam poczekać co najmniej do 2015 r. Inwestorzy prywatni zaś dopiero wychodzą z kryzysu i właściwie tylko projekty biurowe mają pewną przyszłość.

Większość inwestycji publicznych związana jest z przygotowaniami Wrocławia do obchodów Europej skiej Stolicy Kultury w 2016 r. i igrzysk sportów nieolimpijskich World Games 2017. Dzięki temu zyskamy m.in. trzy nowe budynki muzealne, drugi duży stadion, a także nowy kryty basen.

Deweloperzy zaś doszli do wniosku, że ich klienci wolą nowe, samowystarczalne osiedla od budynków stawianych w polu - stąd rozwój takich projektów jak Olimpia Port, Nowy Port, czy planowanego przez miasto osiedla Nowe Żerniki.

Zestawienie obejmuje tylko inwestycje, które powinny skończyć się do 2016 r. Jednak już znane są wstępne plany na dalsze lata. Do 2020 r. możemy liczyć m.in. na tramwaj na Jagod-no i Popowice, aleję Wielkiej Wyspy czy nowe Muzeum Współczesne przy ul. Purkyniego.

DROGOWE

Buspas na Nowy Dwór

Mieszkańcy Nowego Dworu od kilkunastu lat czekają na tramwaj, który magistrat wielokrotnie zapowiadał w swoich dokumentach. Teraz jednak urzędnicy zrezygnowali z inwestycji, tłumacząc, że byłaby zbyt droga. Ich nowym pomysłem jest wybudowanie nowej jezdni, którą jeździłyby tylko autobusy.

Na Nowym Dworze między jezdniami ul. Strzegomskiej jest już fragment buspasa. Przed estakadą Gądowianką jezdnia ma być poszerzona o dodatkowy pas dla autobusów. Natomiast za wiaduktem kolejowym zaczynać się będzie osobna dwukierunkowa jezdnia, która poprowadzona zostanie wzdłuż ul. Strzegomskiej i Robotniczej do skrzyżowania z linią kolejową.

Nad torami wybudowany zostanie nowy wiadukt dla autobusów. Dalej kierowcy MPK zjeżdżać będą na odpowiednio przebudowane torowisko tramwajowe, którym dotrą do ul. Śrubowej, następnie wiaduktem nad ul. Smolecką i odnowioną drogą przez tereny PKP dojadą do Dworca Świebodzkiego. Na tym odcinku wzdłuż buspasa powstaną chodnik i droga rowerowa.

Urzędnicy zapowiadają, że projektowanie zaczną w 2014 r., żeby w 2015 r. rozpocząć budowę na odcinku od Nowego Dworu do ul. Śrubowej.

Obwodnica Leśnicy

Trasa łącząca ul. Średzką i Graniczną miała powstać już przed mistrzostwami Euro 2012. Z braku pieniędzy jej budowa została przełożona na późniejszy termin. W lutym tego roku magistrat planował ogłosić przetarg na wykonanie robót. Jednak inwestycja została zaskarżona jako niebezpieczna dla środowiska naturalnego, a Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wytknęła władzom miejskim złe przygotowanie dokumentacji. Droga ma być bowiem budowana w newralgicznym miejscu - przez dolinę rzeki Bystrzycy, która objęta jest programem Natura 2000.

Modernizacja ulicy Skłodowskiej-Curie powinna zakończyć się latem. Ulica będzie szersza, równiejsza, powstanie też wydzielone torowisko

Taras penthouse'u w OVO Hilton, który powstaje przy Podwalu

Biurowiec West Gate powstaje na rogu ulic: Lotniczej i Na Ostatnim Groszu

W planach nie ma też tak spektakularnych inwestycji jak miejski stadion, Autostradowa Obwodnica Wrocławia, Sky Tower czy remont Dworca Głównego

Na obwodnicę Leśnicy miasto planuj e wydać 254,6 mln zl, z czego 175,9 mln zl stanowić ma dofinansowanie unijne. Pierwotnie planowano oddać ją do ruchu w połowie 2015 r., ale termin na pewno się przesunie. Droga będzie miała jedną jezdnię i skrzyżowania z ul. Trzmielowicką, Miodową, Piołunową, Osiniecką i Rdestową.

Przebudowa ul. Curie-Skłodowskiej

W ramach tej inwestycji zostanie zmodernizowany odcinek między ul. Norwida a Wybrzeżem Wyspiańskiego. Ulica zyska nową nawierzchnię, zostanie też poszerzona, aby zmieściły się dwie jezdnie po dwa pasy ruchu. Dodatkowo zostanie wydzielone torowisko o nawierzchni betonowej, po którym mają jeździć także autobusy. Dla zmniejszenia drgań i hałasu powodowanego przez przejeżdżające tramwaje konstrukcja torowiska zostanie wyposażona w mary antywibracyjne.

Ulica zyska także wspólne dla tramwajów i autobusów przystanki. Pojawią się nowe ścieżki rowerowe o długości ok. 900 m i 3,1 tys. m kw. chodników. Przebudowana zostanie kanalizacja ogólnospławna oraz magistrala wodociągowa na długości 500 m.

Zmodernizowana ulica powinna być gotowa w sierpniu bieżącego roku - musi być gotowa na mistrzostwa świata w piłce siatkowej mężczyzn, które rozegrane będą we wrześniu w Hali Stulecia. Całość inwestycji będzie zrealizowana do końca października 2014 r. Przebudowa ma kosztować ponad 19,4 mln zł.
 

Gazeta Wyborcza - Wrocław

Wideo Galeria Kontakt Szukaj apartamentu